Egzaminy gimnazjalne przygotowane przez Centralną Komisję Edukacyjną trwają już trzeci dzień. Dziś gimnazjaliści zmagają się z językami obcymi. Wcześniej uczniowie pisali testy z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej.
Pierwszy egzaminy rozpoczął się w poniedziałek, uczniowie najpierw napisali sprawdzian z historii i wiedzy o społeczeństwie. Tego samego dnia, o godz. 11.00 sprawdzili swoją wiedzę także z języka polskiego. Wśród zadań z języka polskiego znajdowały się pytania zamknięte i otwarte, w tym charakterystyka bohatera literackiego, co nie wszystkim gimnazjalistom się spodobało – Egzamin z języka polskiego był dosyć łatwy, przyjemny. Wszystko co było w teście omawialiśmy na lekcjach. Jedynym zaskoczeniem była dla nas charakterystyka, a nie ukrywamy, że nastawiłyśmy się na rozprawkę. – mówiły uczennice Gimnazjum w Daleszycach, Ewa Stokowiecka z klasy III „C” i Małgorzata Skuza z III „D”.
We wtorek gimnazjaliści zmierzyli się najpierw z częścią przyrodniczą, a następnie z królową nauk, czyli matematyką – Nie mamy stresu, podchodzimy raczej na luzie do tego testu – mówili przed egzaminem z matematyki Krzysztof Łukawski i Marcin Markiewicz z klasy III „A” Gimnazjum w Daleszycach. - Język polski był łatwiejszy niż próbny może i z matematyką będzie podobnie. Jesteśmy laureatami konkursu przedmiotowego z geografii, więc zwolniono nas z pisania części przyrodniczej egzaminu, jednocześnie uzyskaliśmy z tej części sprawdzianu najwyższy wynik. Nasi koledzy komentowali, że geografia, biologia i chemia też były dosyć łatwe. Największe problemy przysporzyła im fizyka.
Dziś już ostatni dzień zmagań uczniów z egzaminem. Młodzież właśnie sprawdza swoją wiedzę z języka obcego. Test przeprowadzony jest na dwóch poziomach: podstawowym – obowiązkowym dla wszystkich gimnazjalistów i rozszerzonym – dla tych uczniów, którzy w gimnazjum kontynuują naukę wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Na jego rozwiązanie gimnazjaliści mają 60 minut.
Wyniki egzaminu gimnazjalnego brane są pod uwagę przy przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej.
Powodzenia!