13 marca w Kościele Świętego Michała Archanioła w Daleszycach odbył się finał XII edycji Festiwalu Pieśni Wielkopostnych.
- W każdym ludzkim sercu powstaje pragnienie duchowości i oczyszczenia, które w czasie Wielkiego Postu w sposób szczególny odczuwamy. Dziś w murach naszej świątyni mogliśmy to pragnienie zaspokoić - mówił podczas uroczystości Burmistrz Dariusz Meresiński.
To było jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie czasu Wielkiego Postu. Wystąpiło 10 zespołów z terenu województwa, w tym męski zespół śpiewaczy Kumotry z Marzysza, który został jednym z laureatów konkursu.
Koncert otworzył ksiądz proboszcz Tadeusz Cudzik, witając zaproszonych gości i wszystkich zebranych. Wśród publiczności byli m.in.: świętokrzyski Senator Krzysztof Słoń, Jan Cedro Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach, wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz oraz współorganizator wydarzenia Dariusz Meresiński, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Mariuszem Dziadowiczem. Udział w Festiwalu wzięły zespoły wyłonione w eliminacjach w Pińczowie i Stąporkowie. Finaliści reprezentowali różne gminy województwa świętokrzyskiego: Starachowice, Chęciny, Mirzec, Kunów, Bieliny, Małogoszcz, Stąporków, Smyków oraz Daleszyce. Podczas koncertu wykonano najpiękniejsze pieśni pasyjne, które wprowadziły słuchaczy w szczególną atmosferę, w nastrój zadumy i refleksji.
Na zakończenie festiwalu, Burmistrz Dariusz Meresiński serdecznie podziękował organizatorom, księdzu proboszczowi Tadeuszowi Cudzikowi, zespołom, przybyłym gościom oraz wszystkim obecnym – Cieszę się, że możemy być współorganizatorami tej pięknej inicjatywy popularyzującej pieśni pasyjne, będącej również okazją dla zespołów z całego regionu do prezentacji swojego dorobku artystycznego – mówił Burmistrz - Dzisiejsze wydarzenie było naprawdę wyjątkowe, wyjątkowa była tematyka spotkania, wyjątkowi goście, prezentowany kunszt artystyczny, wyjątkowe miejsce i czas, a także towarzyszący mu klimat. Dziś wspólnie przeżyliśmy zapisaną w nutach mękę i śmierć Chrystusa. Myślę, że tak jak pisał Św. Jan Paweł II - byliśmy tutaj duszą, sercem i pragnieniem, a w ranach Chrystusa znajdziemy odkupienie.
Prezentacji finalistów wysłuchała Rada Artystyczna w składzie: ks. Daniel Zadorski, Arkadiusz Szostak, Jerzy Gumuła. Po wysłuchaniu 2 pieśni pasyjnych w wykonaniu każdego zespołu śpiewaczego, Rada Artystyczna przyznała następujące nagrody i wyróżnienia w danej kategorii:
Chóry:
I miejsce - Chór Mieszany KAMERTON ze Starachowic
II miejsce - Chór OREMUS z Chęcin
III miejsce - Chór ADAGIO z parafii św. Leonarda w Mircu
Zespoły ludowe:
I miejsce - Zespół Śpiewaczy ECHO ŁYSICY z Bielin
II miejsce - Zespół Ludowy KUNOWIANIE z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie
III miejsce - Męski Zespół Śpiewaczy KUMOTRY z MGOK w Daleszycach
Wyróżnienie - Zespół Śpiewaczy BOCHENIANKI z Domu Kultury w Małogoszczu
Zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne:
I miejsce - AD HOC – z MGOKiS w Stąporkowie
II miejsce - SMYKOVIA – Stowarzyszenie Krzewienia Kultury
III miejsce - SCHOLA TO MY – z Miedzierzy
Sponsorami nagród dla zwycięzców byli: ks. Proboszcz Tadeusz Cudzik, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński, Jan Cedro Przewodniczący Rady Powiatu Kieleckiego, Barbara Sodel Prezes Banu Spółdzielczego w Daleszycach, Jarosław Machnicki Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz Centrum Duszpasterskie Wesoła 54 z Kielc, fundatorem poczęstunku dla wykonawców był Miejsko Gminny Ośrodek Kultury.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Organizatorami Festiwalu byli: Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, Urząd Miasta i Gminy Daleszyce, parafia pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Stąporkowie oraz Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Festiwalu: organizatorom, sponsorom i wykonawcom serdecznie dziękujemy.