Informacje MGOPS dla osób ubiegających się o świadczenia rodzinne i wychowawcze na nowy okres zasiłkowy 2018/2019.

 

 

ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE – 500+

Referat Świadczeń Rodzinnych, Świadczeń Wychowawczych i  Funduszu Alimentacyjnego
Daleszyce  ul. Sienkiewicza 11B, pokój 108
tel. 41 307 24 95 wew. 27
GODZINY URZĘDOWANIA:
poniedziałek -piątek godz. 7:30 – 15:30

Informacja dla osób ubiegających się o świadczenie wychowawcze na nowy okres zasiłkowy 2018/2019.


Druki wniosków dotyczące ustalenia uprawnień do świadczenia wychowawczego wydawane i przyjmowane są w Referacie Świadczeń Rodzinnych, Świadczeń Wychowawczych i  Funduszu Alimentacyjnego oraz dostępne są na stronie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach w zakładce pliki do pobrania.

Wnioski o świadczenie wychowawcze na kolejny okres, trwający od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 r.,  można składać :

 

- elektronicznie od 1 lipca 2018 r. (przez portal Emp@tia, ePUAP, PUE ZUS, system bankowości elektronicznej).

- tradycyjnie (w wersji papierowej) od 1 sierpnia 2018 r.


Ustalenie uprawnień do świadczenia wychowawczego na okres zasiłkowy 2018/2019 następuje w oparciu o dochody członków rodziny uzyskane w 2017 roku.

DOKUMENTY WYMAGANE DO WNIOSKU O USTALENIE PRAWA DO ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZEGO W OKRESIE ZASIŁKOWYM 2018/2019

Dokumenty określające sytuację dochodową rodziny:

  • oświadczenia członków rodziny o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy tj. 2017r. (ZSR-05)– wypełnia wnioskodawca,

  • zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, dotyczące członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające informacje odpowiednio o:

 

a) formie opłacanego podatku,

b) wysokości przychodu,

c) stawce podatku,

d wysokości opłaconego podatku

-w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego.

 

W przypadku posiadania gospodarstwa rolnego:

  • zaświadczenie właściwego organu gminy, nakaz płatniczy albo oświadczenie ( ZSR – 07) o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy,

  • umowa dzierżawy w przypadku w przypadku oddania części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego w dzierżawę

  • umowę o wniesieniu wkładów gruntowych w przypadku wniesienia gospodarstwa rolnego

W przypadku uzyskiwania stypendium:

  • zaświadczenie o wysokości pobranego stypendium w 2017r.

  • W przypadku uzyskiwania zasiłków chorobowych, macierzyńskich z KRUS

  • zaświadczenie o wysokości pobranego świadczenia w 2017r.

 

W przypadku uzyskania przez członka rodziny nowego źródła dochodu w roku bazowym tj. 2017r.:

  • dokument określający datę i rodzaj dochodu uzyskanego w 2017r. np. zaświadczenie zakładu pracy/ZUS wypis lub oświadczenie w/s prowadzonej działalności gospodarczej itp.

  • dokument określający wysokość dochodu uzyskanego z tego tytułu w 2017r. np. PIT 11/11A/40/40A/36 lub zaświadczenie zakładu pracy o wysokości dochodu osiągniętego w 2017r.

W przypadku uzyskania przez członka rodziny nowego źródła dochodu po roku bazowym tj. po 2017r.

  • dokument określający datę i rodzaj dochodu uzyskanego np. zaświadczenie zakładu pracy/ZUS, wypis lub oświadczenie w/s prowadzonej działalności gospodarczej itp.

  • dokument określający wysokość dochodu uzyskanego za miesiąc następujący po miesiącu, w którym uzyskano dochód uwzględniając następujące pozycje:

  1. przychód za miesiąc……..

  2. koszty uzyskania przychodu

  3. składka na ubezpieczenie społeczne

  4. należna zaliczka na podatek dochodowym

  5. składka na ubezpieczenie zdrowotne ( 9%)

W przypadku utraty przez członka rodziny źródła dochodu:

  • dokument określający datę utraty i rodzaj dochodu utraconego np. świadectwo pracy, umowy zlecenie/o dzieło, zaświadczenie zakładu pracy/ZUS, wypis lub oświadczenie w/s prowadzonej działalności gospodarczej itp.

  • dokument określający wysokość dochodu utraconego np. PIT 11/11A/40/40A/36 lub zaświadczenie zakładu pracy/ZUS o wysokości dochodu osiągniętego w 2017r.

W przypadku gdy osoba uprawniona nie otrzymała alimentów albo otrzymała je w wysokości niższej od ustalonej w wyroku sądu, ugodzie sądowej lub ugodzie zawartej przed mediatorem:

  • odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub poza rodziną; odpis protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, lub odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem, zobowiązujących do alimentów na rzecz osób w rodzinie lub poza nią (w przypadku ubiegania się po raz pierwszy – kopia, oryginał do wglądu) oraz potwierdzenie dokonywania przekazów lub przelewów pieniężnych dokumentujących wysokość zapłaconych alimentów,

  • przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość zapłaconych alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu, ugodą sądową lub ugodą zawartą przed mediatorem do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny)

  • zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów, lub

  • informację właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności, w szczególności w związku z brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą, jeżeli dłużnik zamieszkuje za granicą,

Terminy rozpatrzenia wniosków

 

Jeśli osoba złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik nastąpi do 31 października tego roku.

 

W przypadku gdy osoba złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 września do 31 września danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada tego roku.

 

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 października do 31 października danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do dnia 31 grudnia tego roku.

 

Analogiczny mechanizm będzie obowiązywał w kolejnych miesiącach, tj.:

 

w przypadku złożenia kompletnego wniosku w listopadzie, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od listopada, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do dnia 31 stycznia,

 

w przypadku złożenia kompletnego wniosku w grudniu, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od grudnia, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do końca lutego,

 

w przypadku złożenia kompletnego wniosku w styczniu, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od stycznia, a wypłata przyznanego świadczenia również nastąpi najpóźniej do końca lutego, wnioski składane od lutego będą podlegać rozpatrzeniu na bieżąco.

 

W przypadku złożenia wniosku na nowy okres zasiłkowy w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty przyznanego świadczenia realizowane będą co miesiąc na bieżąco.

 


 

 

ŚWIADCZENIA RODZINNE

Referat Świadczeń Rodzinnych, Świadczeń Wychowawczych i  Funduszu Alimentacyjnego
Daleszyce  ul. Sienkiewicza 11B, pokój 108
tel. 41 307 24 95 wew. 27
GODZINY URZĘDOWANIA:
poniedziałek -piątek godz. 7:30 – 15:30

Informacja dla osób ubiegających się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy 2018/2019.


Druki wniosków dotyczące ustalenia uprawnień do świadczeń rodzinnych wydawane i przyjmowane są w Referacie Świadczeń Rodzinnych, Świadczeń Wychowawczych i  Funduszu Alimentacyjnego oraz dostępne są na stronie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach w zakładce pliki do pobrania.

Wnioski o świadczenia rodzinne na kolejny okres, trwający od 1 listopada 2018 r. do 31 października 2019 r.,  można składać

 

  1. elektronicznie od 1 lipca 2018 r. (przez portal Emp@tia, ePUAP, PUE ZUS, system bankowości elektronicznej).

  2. tradycyjnie (w wersji papierowej) od 1 sierpnia 2018 r.

Ustalenie uprawnień do świadczeń rodzinnych na okres zasiłkowy 2018/2019 następuje w oparciu o dochody członków rodziny uzyskane w 2017 roku.

DOKUMENTY WYMAGANE DO WNIOSKU O USTALENIE PRAWA DO ZASIŁKU RODZINNEGO I DODATKÓW DO ZASIŁKU RODZINNEGO, DO WNIOSKU O USTALENIE PRAWA DO SPECJALNEGO ZASIŁKU OPIEKUŃCZEGO I DO WNIOSKU O USTALENIE PRAWA DO JEDNORAZOWEJ ZAPOMOGI Z TYTUŁU URODZENIA SIĘ DZIECKA W OKRESIE ZASIŁKOWYM 2018/2019

Dokumenty określające sytuację dochodową rodziny:

  • oświadczenia członków rodziny o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy tj. 2017r. (ZSR-05)– wypełnia wnioskodawca,

  • zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, dotyczące członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające informacje odpowiednio o:

a) formie opłacanego podatku,

b) wysokości przychodu,

c) stawce podatku,

d wysokości opłaconego podatku

-w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego.

 

W przypadku posiadania gospodarstwa rolnego:

  • zaświadczenie właściwego organu gminy, nakaz płatniczy albo oświadczenie ( ZSR – 07) o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy,

  • umowa dzierżawy w przypadku w przypadku oddania części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego w dzierżawę

  • umowę o wniesieniu wkładów gruntowych w przypadku wniesienia gospodarstwa rolnego

W przypadku uzyskiwania stypendium:

  • zaświadczenie o wysokości pobranego stypendium w 2017r.

  • W przypadku uzyskiwania zasiłków chorobowych, macierzyńskich z KRUS

  • zaświadczenie o wysokości pobranego świadczenia w 2017r.

 

W przypadku uzyskania przez członka rodziny nowego źródła dochodu w roku bazowym tj. 2017r.:

  • dokument określający datę i rodzaj dochodu uzyskanego w 2017r. np. zaświadczenie zakładu pracy/ZUS wypis lub oświadczenie w/s prowadzonej działalności gospodarczej itp.

  • dokument określający wysokość dochodu uzyskanego z tego tytułu w 2017r. np. PIT 11/11A/40/40A/36 lub zaświadczenie zakładu pracy o wysokości dochodu osiągniętego w 2017r.

W przypadku uzyskania przez członka rodziny nowego źródła dochodu po roku bazowym tj. po 2017r.

  • dokument określający datę i rodzaj dochodu uzyskanego np. zaświadczenie zakładu pracy/ZUS, wypis lub oświadczenie w/s prowadzonej działalności gospodarczej itp.

  • dokument określający wysokość dochodu uzyskanego za miesiąc następujący po miesiącu, w którym uzyskano dochód uwzględniając następujące pozycje:

  1. przychód za miesiąc……..

  2. koszty uzyskania przychodu

  3. składka na ubezpieczenie społeczne

  4. należna zaliczka na podatek dochodowym

  5. składka na ubezpieczenie zdrowotne ( 9%)

 

W przypadku utraty przez członka rodziny źródła dochodu:

  • dokument określający datę utraty i rodzaj dochodu utraconego np. świadectwo pracy, umowy zlecenie/o dzieło, zaświadczenie zakładu pracy/ZUS, wypis lub oświadczenie w/s prowadzonej działalności gospodarczej itp.

  • dokument określający wysokość dochodu utraconego np. PIT 11/11A/40/40A/36 lub zaświadczenie zakładu pracy/ZUS o wysokości dochodu osiągniętego w 2017r.

W przypadku gdy osoba uprawniona nie otrzymała alimentów albo otrzymała je w wysokości niższej od ustalonej w wyroku sądu, ugodzie sądowej lub ugodzie zawartej przed mediatorem:

  • odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub poza rodziną; odpis protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, lub odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem, zobowiązujących do alimentów na rzecz osób w rodzinie lub poza nią (w przypadku ubiegania się po raz pierwszy – kopia, oryginał do wglądu) oraz potwierdzenie dokonywania przekazów lub przelewów pieniężnych dokumentujących wysokość zapłaconych alimentów,

  • przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość zapłaconych alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu, ugodą sądową lub ugodą zawartą przed mediatorem do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny)

  • zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów, lub

  • informację właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności, w szczególności w związku z brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą, jeżeli dłużnik zamieszkuje za granicą,

Dodatkowe dokumenty do dodatków przy zasiłku rodzinnym


a) urodzenie dziecka

  • zaświadczenie od lekarza lub położnej że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10-tygodnia ciąży do dnia porodu ( nie dotyczy opiekunów prawnych i faktycznych dziecka.)

b) urlop wychowawczy

  • zaświadczenie pracodawcy albo oświadczenie (ZSR-08) o terminie i okresie, na jaki został udzielony urlop wychowawczy, oraz o co najmniej sześciomiesięcznym okresie pozostawania w stosunku pracy bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego;

  • w przypadku umieszczenia dziecka w placówce zapewniającej całodobową opiekę, zaświadczenie lub oświadczenie ( ZSR-10) o liczbie dni w tygodniu, w których korzysta w niej z całodobowej opieki, albo oświadczenie o niekorzystaniu przez więcej niż 5 dni w tygodniu z całodobowej opieki nad dzieckiem umieszczonym w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym,

c) samotne wychowywanie

  • odpis aktu zupełnego, odpis aktu zgonu drugiego rodzica lub postanowienie o oddaleniu powództwa ustalającego świadczenia alimentacyjne,

d) kształcenie i rehabilitacja

  • aktualne orzeczenie o niepełnosprawności dziecka -kopia, oryginał do wglądu (FAKULTATYWNIE)

f) nauka  poza miejscem zamieszkania

 

  • zaświadczenie albo oświadczenie (ZSR-12) potwierdzające tymczasowe zameldowanie ucznia poza miejscem zamieszkania.

W indywidualnych przypadkach organ może żądać dodatkowych dokumentów innych niż wymienione powyżej.

Terminy rozpatrzenia wniosków

 

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 30 listopada.

 

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 31 grudnia.”,

 

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 listopada do dnia 31 grudnia danego roku, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku  

 


 

 

FUNDUSZ ALIMENTACYJNY

 

 

Referat Świadczeń Rodzinnych, Świadczeń Wychowawczych i  Funduszu Alimentacyjnego
Daleszyce  ul. Sienkiewicza 11B, pokój 108
tel. 41 307 24 95 wew. 27
GODZINY URZĘDOWANIA:
poniedziałek -piątek godz. 7:30 – 15:30

Informacja dla osób ubiegających się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowyokres zasiłkowy 2018/2019.


Druki wniosków dotyczące ustalenia uprawnień do świadczenia z funduszu alimentacyjnego wydawane i przyjmowane są w Referacie Świadczeń Rodzinnych, Świadczeń Wychowawczych i  Funduszu Alimentacyjnego oraz dostępne sąna stronie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach w zakładce pliki do pobrania.

Wnioski o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na kolejny okres, trwający od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 r.,  można składać

 

  1. elektronicznie od 1 lipca 2018 r. (przez portal Emp@tia, ePUAP, PUE ZUS, system bankowości elektronicznej).

  2. tradycyjnie (w wersji papierowej) od 1 sierpnia 2018 r.


Ustalenie uprawnień do świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres zasiłkowy 2018/2019 następuje w oparciu o dochody członków rodziny uzyskane w 2017 roku.

DOKUMENTY WYMAGANE DO WNIOSKU O USTALENIE PRAWA DO ŚWIADCZEŃ Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO W OKRESIE ZASIŁKOWYM 2018/2019

Dokumenty określające sytuację dochodową rodziny:

  • oświadczenia członków rodziny o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy tj. 2017r. (ZFA-03) – wypełnia wnioskodawca,

  • zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, dotyczące członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające informacje odpowiednio o:

a) formie opłacanego podatku,

b) wysokości przychodu,

c) stawce podatku,

d wysokości opłaconego podatku

-w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego.

 

W przypadku posiadania gospodarstwa rolnego:

  • zaświadczenie właściwego organu gminy, nakaz płatniczy albo oświadczenie ( ZFA – 05) o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy,

  • umowa dzierżawy w przypadku w przypadku oddania części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego w dzierżawę

  • umowę o wniesieniu wkładów gruntowych w przypadku wniesienia gospodarstwa rolnego

W przypadku uzyskiwania stypendium:

  • zaświadczenie o wysokości pobranego stypendium w 2017 r.

    W przypadku uzyskiwania zasiłków chorobowych, macierzyńskich z KRUS

  • zaświadczenie o wysokości pobranego świadczenia w 2017 r.

 

W przypadku uzyskania przez członka rodziny nowego źródła dochodu w roku bazowym tj. 2017r.:

  • dokument określający datę i rodzaj dochodu uzyskanego w 2017 r. np. zaświadczenie zakładu pracy/ZUS wypis lub oświadczenie w/s prowadzonej działalności gospodarczej itp.

  • dokument określający wysokość dochodu uzyskanego z tego tytułu w 2017r. np. PIT 11/11A/40/40A/36 lub zaświadczenie zakładu pracy o wysokości dochodu osiągniętego w 2017 r.

W przypadku uzyskania przez członka rodziny nowego źródła dochodu po roku bazowym tj. po 2017 r.

  • dokument określający datę i rodzaj dochodu uzyskanego np. zaświadczenie zakładu pracy/ZUS, wypis lub oświadczenie w/s prowadzonej działalności gospodarczej itp.

  • dokument określający wysokość dochodu uzyskanego za miesiąc następujący po miesiącu, w którym uzyskano dochóduwzględniając następujące pozycje:

  • przychód za miesiąc……..

  • koszty uzyskania przychodu

  • składka na ubezpieczenie społeczne

  • należna zaliczka na podatek dochodowym

  • składka na ubezpieczenie zdrowotne ( 9%)

 

W przypadku utraty przez członka rodziny źródła dochodu:

  • dokument określający datę utraty i rodzaj dochodu utraconego np. świadectwo pracy, umowy zlecenie/o dzieło, zaświadczenie zakładu pracy/ZUS, wypis lub oświadczenie w/s prowadzonej działalności gospodarczej itp.

  • dokument określający wysokość dochodu utraconego np. PIT 11/11A/40/40A/36 lub zaświadczenie zakładu pracy/ZUS o wysokości dochodu osiągniętego w 2017r.

Dodatkowe dokumenty

  • kopia odpisu podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpisu postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpisu protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem (oryginał do wglądu),

  • przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące faktyczną wysokość otrzymanych alimentów lub zapłaconych alimentów na rzecz osoby z poza rodziny w 2017r.

  • zaświadczenie komornika o wysokości wyegzekwowanych na rzecz wierzyciela alimentów w roku  2017r.

  • zaświadczenie Komornika Sądowego o bezskuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych (w okresie ostatnich dwóch miesięcy) – oryginał,

  • informację właściwego Sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego zagranicą – oryginał,

  • prawomocnego orzeczenie sądu  rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego i inne zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego;

  • akt urodzenia dziecka (oryginał do wglądu),

  • zaświadczenie lub oświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej,w przypadku, gdy osoba uprawniona ukończyła 18 rok życia,

  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w przypadku posiadania takiego orzeczenia przez osobę uprawnioną.

W indywidualnych przypadkach organ może żądać dodatkowych dokumentów innych niż wymienione powyżej.

 

Terminy rozpatrzenia wniosków

 

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 31 października.

 

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 30 września danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 30 listopada tego roku.,

 

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 października do dnia 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 grudnia tego roku.

 

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 listopada do dnia 30 listopada danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

 

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 grudnia danego roku do dnia 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.”

 


 

Program-DOBRY START – 300 dla ucznia

 

Referat Świadczeń Rodzinnych, Świadczeń Wychowawczych i  Funduszu Alimentacyjnego
Daleszyce  ul. Sienkiewicza 11B, pokój 108
tel. 41 307 24 95 wew. 27
GODZINY URZĘDOWANIA:
poniedziałek -piątek godz. 7:30 – 15:30

Informacja dla osób ubiegających się o świadczenie DOBRY START


Druki wniosków dotyczące ustalenia uprawnień do świadczenia
DOBRY START wydawane i przyjmowane są w Referacie Świadczeń Rodzinnych, Świadczeń Wychowawczych i  Funduszu Alimentacyjnego oraz dostępne są na stronie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach w zakładce pliki do pobrania.

Wnioski o świadczenie DOBRY START można składać

 

  1. elektronicznie od 1 lipca 2018 r. (przez portal Emp@tia, ePUAP, PUE ZUS, system bankowości elektronicznej).

  2. tradycyjnie (w wersji papierowej) od 1 sierpnia 2018 r.

Dobry Start” dla ucznia

300 złotych – tyle wynosi świadczenie „Dobry Start” dla każdego uczącego się dziecka. Rząd ustanowił program, na podstawie, którego rodziny otrzymają raz w roku 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole – bez względu na dochody. Po raz pierwszy świadczenie trafi do rodzin w tym roku.

Dla kogo wsparcie?

Świadczenie „Dobry Start” przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia. Co ważne, rodzina będzie mogła liczyć na wsparcie niezależnie od posiadanego dochodu.

Jak dostać świadczenie „Dobry Start”?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Kiedy rodzina otrzyma pomoc?

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Ważne! Złożenie wniosku o świadczenie „Dobry Start” w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.

Uproszczona procedura

W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania wyprawki szkolnej zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – będą one wydawane jedyniew przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń

Świadczenie „Dobry Start” jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.

Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

 

 Formularze i wnioski do pobrania: tutaj

 (http://www.mgopsdaleszyce.pl/category/dokumenty-do-pobrania/)

 

 


Dzisiaj jest: 13 maja 2025 Imieniny: Gloria, Robert, Serwacy

narodowy-spis-2021

czyste-powitrze

logo-korpus

zakladka-koronawirus2-www

odpady2013pomoc-prawna-kolumna

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2




 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12815880